TurkishEnglishRussianArabic

kelebek vana

UYGULAMA
Kelebek Vanaları tam kapalı haldeyken su akışını tamamen durdurur ve kesinlikle su sızdırmazlar. Vanalar tam açık konumdayken ise klape yatay konuma gelerek su akışını minimum düzeyde etkiler. DOĞUŞ Kelebek Vanaları kontrol amaçlı kullanılmaya uygun değildir.

Boya:
DN100-1500 – Elektrostatik Epoksi Mavi
DN1600-2500-Yaş Epoksi Mavi
• Ürünlerin içi ve dışı boyanmaktadır.

ÖZELLİKLER
Tasarımından dolayı DOĞUŞ Kelebek Vanaları
• Dikey olmayan konumlarda da monte edilebilir.
• Çift o-ringli mil sızdırmazlık sistemi sayesinde bakım gerek­tirmez özelliktedir.
• Özel klapesi ve pürüzsüz gövdesi ile yüksek akış kapasi­tesine sahiptir.
• Düşük tork değerlerine sahiptir.
• Yeraltı montajı için uygundur.
• 80°C sıcaklığa kadar

MİNİMUM TORK DEĞERİ ve AŞINMAYI ÖNLEYEN TASARIM – ÇİFT EKSANTRİK KLAPE
Birinci eksantriklik sızdırmazlık eksenini, mil ekseninin dışına taşır. Bu sebeple sızdırmazlık ringi ile gövde siti arasında kesintisiz bir temas elde edilir. İkinci eksantriklik klape dönme eksenini vana ekseni dışına taşır. İkinci eksantrikliğin yardımıyla, sızdırmazlık ringi açma yönündeki küçük bir hareketle gövde sitinden kurtulur. İkinci eksantrikliğin amacı, vananın açılması sırasında kauçuk sızdırmazlık ringinin üzerindeki basıncın ortadan kaldırılması ve aşındırıcı sürtünmenin azaltılmasıdır. Vana açık pozisyondayken, kauçuk sızdırmazlık ringi tamamen serbest durumdadır ve vana yıllarca açık konumda kalsa dahi, sızdırmazlık ringinde şekil değişimi olmaz.

DİŞLİ KUTUSU
ISO 5211 standardına uygun DOĞUŞ TK sınıfı sonsuz vida dişli kutuları, kelebek vanalar tarafından gerek duyulan çeyrek tur (90°) hareketi sağlar ve vana klapesinin hareketi tam açık ve tam kapalı pozisyonlarda gezer somun sistemi ile durdurulur. Kendinden kilitlemeli ve geri dönüşsüz dişli tasarımı, Doğuş Kelebek Vanalarının tam sızdırmazlığını garanti eder. Dokuz tipten oluşan dişli kutuları, tüm kelebek vana programının tork gereksinimini karşılamaktadır. İP 67 ve İP 68 koruma sınıfına göre üretilebilen dişli kutuları, mekanik pozisyon göstergesine sahip, gövdeye entegre edilmiş tiptedir.

Kelebek Vanaları On/Off veya Regülatörlü Aktüatörler ile sunulabilmektedirler. Bu aktüatörler, motorlu vanaları yönetmek için kullanılmakta olup, uzaktan kumanda sistemleri ile kontrol edilebilirler. Su akışını kontrol edebilmek için DOĞUŞ Aktüatörlü Kelebek Vanaları mükemmel bir çözümdür.

Kelebek Vanaları redüktör ile üretilebilmektedir. Redüktör, yüksek tork değerlerine sahip büyük çaplı vanalar için kullanılmaktadır. Böylelikle, vana açma ve kapamasında gerekli olan tork değerleri daha düşük seviyelere indirilebilir ve açma ve kapama için tüketilen enerji düşürülür. Kolay kullanım ve daha ekonomik bir aktüatör seçebilmek için redüktör kullanımı, en etkili çözümdür.

Standart bir kelebek vana yeraltına monte edildiğinde kullanıcı, vanayı açıp kapatabilmek için yeraltına inmelidir. Fakat uzatma mili sayesinde, vanayı yerüstünden kontrol edebilme imkanı oluşmaktadır. Vana dişli kutusuna bağlı uzatma mili ile kullanıcı, yeraltında bulunan vanayı kolaylıkla yer yüzeyinden kontrol edebilir.

DVD Çek-Kelebek Vanalarında klapeyi iki parçalı mil yataklamaktadır. Bu millerden bir tanesi karşı ağırlıklı hidrolik aktüatör hareketini klapeye iletmektedir.

Hidrolik Aktüatörün hızlı açılma veya kapanma hareketi, mili kendi ekseninde döndürür ve mil, bağlı olduğu klapeyi döndürerek vananın açılıp kapatılmasını sağlar.

İkinci mil ise klapenin gövde üzerinde yataklanmasını sağlar. Yataklama sürtünmesi, gövde üzerinde bulunan bronz burçlar ile azaltılır.

Anma Çapı
DN100-DN2600

Anma Basıncı
PN10-40

L Boyu Standardı
EN558-1 Seri 14 (DIN 3202 F4)

Gövde Malzeme Alternatifleri
Sfero Döküm
Karbon Çelik
Paslanmaz Çelik
Nikel Alüminyum Bronz
Kauçuk Kaplama
Aksesuarlar

Flanş Alternatifleri
EN 1092/2
BS 4504
BS10E
ANSI